Estetik Ameliyatlar Öncesi Hazırlanma

blank
Dr. Koray Kır

Estetik ameliyat olmaya karar vermek oldukça zor bir durumdur. Ancak artık kararınızı verdiniz ve sonunda ameliyata az bir zaman kaldı. Uygulamaya karar vermeden önce nasıl ki dikkat edilmesi gereken noktalar varsa ameliyat öncesinde hazırlanmak için de dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Başarılı bir estetik ameliyat için yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Estetik ameliyatınıza az bir zaman kala grip, bronşit veya nezle gibi bir hastalık geçiriyorsanız bunu mutlaka doktorunuza bildirmeniz gerekmektedir. Doktorunuz gerekli görürse ameliyatın tarihini değiştirebilir.

Regl durumlarında ameliyatlar ertelenmese de yine de bu durumu bildirmenizde fayda vardır. bu dönemde olduğunuz estetik ameliyatlarda kanamanız daha fazla olabilir. diğer yandan ameliyatların ardından birkaç hafta adet düzensizliği yaşanması da normaldir.

Devamlı kullanılan ilaçlar mutlaka doktora bildirilmelidir. Aspirin benzeri ilaçların kullanımı ameliyattan en az 10 gün öncesinde kesilmelidir. Bu gibi ilaçlar operasyon esnasında kanamayı arttırabilmektedir.

Ameliyatın en az 1 hafta öncesinde alkol alınmaması gerekmektedir. Alkol vücut direncini düşürmesinin yanı sıra anestezik maddelerle de etkileşmektedir.

Ameliyattan önceki ve sonraki 2 haftada kesinlikle sigara kullanılmamalıdır. Sigara yara iyileşimini ve enfeksiyon riskini barındırmaktadır. Aynı zamanda kan dolaşımını da bozan sigara ameliyatta veya ameliyatın ardından sorun yaşamanıza sebep olabilir.

Genel anestezinin uygulanacağı estetik ameliyatların 6 saat öncesinde aç olmanız gerekmektedir. anestezi ilaçlarının bulantı ve kusma yapması nedeniyle midenin boş olması şarttır. Diğer yandan ameliyattan önce son 2 saate kadar su içilmesinde bir sakınca yoktur.

Kepçe kulak ameliyatı, yüz ve alın germe gibi baş bölgesine yapılacak estetik uygulamaların öncesinde eğer saçlarınız çok uzunsa bir gece önce saçlarınızı antiseptik bir solüsyonla yıkamanız faydalı olacaktır.

Ameliyatın ardından bir süre taburcu olmayacaksanız yanınıza sizi oyalayacak bazı ekipmanlar getirmeniz vakit geçirmenize yardımcı olacaktır.