Doğum Sonrası Karın Germe

blank
Dr. Koray Kır

Doğum sonrasında yaşanan en büyük sorunlardan biri de karnın aşağıya doğru sarkmasıdır. Hamilelik süresince alınan kilolar ve doğum sonrasında kiloların yavaş yavaş gitmeye başlaması karında büyük deformasyonlara neden olmaktadır. Karnın sarkması sadece doğumdan değil yaşlılık, fazla kilo alıp verme ve yer çekiminden de kaynaklanmaktadır. Ancak en fazla yeni doğum yapmış anneler bu durumdan mutsuz olmaktadır. Karın sarkmalarına karşı yapılabilecek en iyi estetik uygulama ise karın germe ameliyatıdır.

Karın germe ameliyatı karın bölgesindeki fazla ve sarkmış olan deriden kurtulmanızı sağlarken aynı zamanda da sıkılaşmanızı sağlamaktadır. Ancak doğum yapan anneler doğumun hemen ardından karın germe ameliyatının yapılıp yapılmayacağına dair bazı soru işaretlerine yanıt aramaya çalışıyorlar. 9 ay boyunca kilosu artan, karnı büyüyen, leğen kemiği açısı değişen yeni anneler için karınlarının sarkması inanılması zor bir durum olsa da karın germe ameliyatı o kadar da kolay bir estetik uygulama değildir.

Çoğu kişide özellikle ilk doğumun ardından dengeli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra düzenli sporla vücut eski haline gelip sıkılaşabilmektedir. Ancak bazı kişilerde bu durum başarıya dönülemediği kadar bir de annede psikolojik problemlere neden olabilir. Eski güzel vücudunu arayan anne bu nedenle karın germe ameliyatında çözüm bulacaktır. Doğum sonrasında belki de en güzel hediyenin karın germe ameliyatı olduğu düşünülebilir. Ancak bunun için doğru planlama çok önemlidir.

Karın germe ameliyatında doğum ardından bir işlem yapılması için öncelikle emzirme dönemi sona ermeli ve anne ideal kiloya ulaşarak fazla kilolarından kurtulmalıdır. Ancak bunun sonrasında karın germe ameliyatı uygulanabilir. Karın germe ameliyatında fazla deri ve yağ alınarak karın yeniden dikilmektedir. Ameliyat esnasında atılan kesik iç çamaşırın altına gizlenebilecek bir bölgede olduğu için son derece fonksiyonel bir uygulama olduğunu söylemek mümkündür.