Göğüs Büyütme Ne Durumlarda Yapılır?

blank
Dr. Koray Kır

Kadınlar belirli yaştan sonra ergenlik çağına girerler. Ergenlik çağında göğüslerde büyüme başlar ve bu devam eder. Ergenlik atlatıldıktan sonra göğüsler belirli bir büyüklükte sabit kalmaya devam eder. Bu süreçte kişi yaşı fark etmeksizin bu konuda göğüslerini küçük bulabilir. Beğenmeyebilir, giydiği kıyafetleri göğsü doldurmadığı için beğenmeyebilir. Aynaya baktığında kendini bu konuda mutlu hissetmeyebilir. Cinsel hayatında ki eksikliği veya yetersizliği göğsünün küçüklüğüne bağlayabilir. Kişinin psikolojini etkileyen bir durumdur. Ama Estetik cerrahi kişinin görüntüsünde beğenmediği uzuvlarını onları aynaya baktığında daha mutlu ve kendilerini güzel hissetmeleri için operasyonlar yaparlar. Göğüs büyütme operasyonu da estetik cerrahlar tarafından yapılmaktadır.

Kadınlarda Beğenme Kaygısı

Kadınlar göğüslerinin büyüklüğünü beğenmiyorsa ameliyat ile bu sorunu çözebilirler. Göğüsleri küçük olan kadınlar meme implantı ile göğsünü büyütebilir. Yaşlanma, emzirme veya hamilelik gibi durumlardan dolayı sarkıntılık yaşayan kadınlar meme protezleri ile dikleştirebilir. Göğüs büyütme ameliyatlarında hastanın var olan meme dokusu, ölçüleri, şekli ve hastanın istediği büyüklük ölçü göz önüne alınarak planlama yapılır. Hastanın kişisel özelliklerine göre yapılan planlama sonrasında hangi tip ve boyutta protezin daha uygun olduğuna ve hangi düzeyde yerleştirileceğine doktor tarafından karar verilir. Bu ameliyat estetik bir işlem olsa bile cerrahi bir işlemdir ve uyulması gereken tıbbi kurallar vardır. Ne kadar hastanın istekleri göz önüne alınsa da ameliyatın başarılı olması ve doğal sonuçlar elde edilmesi için plastik cerrahlar bu kurallara uymalıdırlar.

Göğüs Büyütme İşlemi

Göğüs büyütme işlemini, meme dokusu yeteri kadar gelişmemiş, gelişmiş olan meme kilo kaybından ötürü veya emzirmeden ötürü küçülmüş ise bu ameliyatı olmak isteyebilirler. Bunların yanında kişinin bedenine göre göğüsleri küçük kalabilir. Bu küçük kalması doğuştan olduğu gibi hamilelikten sonrada kalmış olabilir. Her kadında iki memesi arasında boyut, pozisyon veya sarkıklık olarak farklılık olabilir. Bu ameliyat ile bu iki göğsü benzer şekle getirebilinir. Kendini çekici ve daha kadınsal hissetmek isteyen kadınlar bu ameliyat ile istedikleri özgüveni, kıyafeti ve partneri ile daha mutlu olabilir. Bu ameliyat için kişinin memenin gelişim sürecini tamamlanmasını beklenmesi daha iyi bir sonuç için önerilmektedir.