Yaza Girerken Estetik Ameliyatlar

blank
Dr. Koray Kır

Estetik uygulama yaptırmak isteyenlerin neredeyse bir çoğu yaz aylarında estetik ameliyat olmayacağını düşünerek uygulama için kış aylarının gelmesini beklemektedir. Ancak bilinenin aksine yaz aylarında da çoğu estetik ameliyatı yaptırmak mümkündür. Estetik uygulamaların başarısı yaz veya kış ayına bağlı olmaksızın aynıdır. Bu nedenle her mevsimde estetik operasyon yaptırılabilir. Operasyonun sonrasında dikkat edilmesi gereken her türlü durum yazın da kışın da geçerlidir.

Estetik uygulamaların ardından en çok dikkat edilmesi gereken konu güneşe maruz kalmaktır. Yaza girerken ve yaz aylarında güneş ışığına çok fazla maruz kalınmaması gerekmektedir. Bu durum özellikle yüz bölgesine uygulanan estetik operasyonlarda dikiş izlerinin belli olmaması için çok önemlidir.

Estetik operasyonların ardından geriye kalan dikiş izleri güneşten mutlaka korunmalıdır. İyileşmekte olan izin güneş ışığı ile teması izin daha koyu bir renge bürünmesine ve belirginleşmesine neden olacaktır. Hemen hemen tüm vücut estetiği ameliyatlarında oluşan izler mayo veya bikininin altında kalacağından bu izlerin güneşten korunması için ekstra bir çaba gerekmez. Ancak söz konusu yüz bölgesindeki estetik operasyonlar olunca güneş ışığından korunmak büyük önem taşımaktadır. Özellikle çok açık tenli kişilerin mutlaka yüksek koruyucu özellikli güneş kremleri kullanmaları gerekmektedir.

Yaz aylarında veya ilkbahar aylarında güneş yoğun olduğu zamanlarda güneş kremi kullanmayı gerektiren bir başka durum da estetik operasyonların ardından gelişebilen morluklardır. Morluklar iyileşirken eğer güneşe maruz kalınırsa bu deri üstünde lekelenmelere neden olacaktır. Morlukların tamamen iyileşme süreci 3 haftayı bulmaktadır. Bu nedenle yazın tatile çıkmayı planlayan kişilerin ameliyat tarihinden en az 3 hafta sonraya plan yapması daha doğru olacaktır.

Yaz yaklaşırken de estetik operasyonun yaptırılması mümkün olduğu için planlarınızı ertelemeden cesaretinizi topladığınız anda doktorunuza danışabilir ve detayları konuşabilirsiniz.