Genital Estetik

blank
Dr. Koray Kır

Genital Estetikte Cerrahi Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Genital estetik cerrahi kavramı kadınlarda küçük dudaklar (labia minor), klitoris, büyük dudaklar (labia major) ve tüm bu bölgenin üstünde yer alan ve alt karın bölgesinden aşağı uzanan tüylü bölgeyi oluşturan pubisin tepe bölümündeki (mons pubis),erkeklerde ise penisteki deformiteleri düzeltici ameliyatları kapsar.

Genital bölgenin estetik amaçlı girişimleri değişik nedenlerle yapılır. Bu girişimlerde ki amaç dış görünümün düzeltilmesinin yanında aynı zamanda fonksiyonel bir düzelme de sağlayıp kişinin sağlıklı bir cinsel yaşama kovuşmasına imkan sağlamaktır.
Genital estetik cerrahisinin tercih edileceği durumlar doğumsal, gelişimsel ve gebelik sonrası oluşan sorunlar olarak üç bölümde incelenebilir.Doğumsal problemler, genetik nedenlerle genital organlardaki gelişim deformiteleridir. Bu durum doğumda saptanabilir veya ergenlik döneminde regl problemleriyle ortaya çıkabilir.Gelişimsel problemler hormonsal etkilerin sonucu olarak ortaya çıkan başta çok normal yapıdaki genital anatominin fazla veya az gelişme sürecidir. Bu durum, ergenlik dönemindeki şahsın psikolojisini doğrudan etkiler.

Gebelik döneminde iyice artan hormonsal etkiler, doğum ve sonrasında hormonsal etkinin çekilmesi, doğum travması ya da epizyotomi dediğimiz cerrahi müdahale genital bölgede istenmeyen görüntülere yol açar. Ayrıca, ilerleyen yaş etkisiyle en çok gözlenen durum bu bölgede meydana gelen elastikiyet kaybı ve sarkmalardır.

Dudakların sarkması görüntü kaygısının dışında fonksiyonel olarak da problem yaratıyor mu? Bu durumun tedavisi nasıl yapılıyor? Ne kadar süre sonrasında iyileşme sağlanıyor?

Küçük dudakların büyük dudaklardan taşması estetik görünümü bozmanın dışında fonksiyonel problemlerde oluşturmaktadır. Küçük dudaklardaki fazla doku cinsel ilişki sırasında veya günlük aktivitele sırasında iç çamaşırına sürtünürek tahriş olmaya açık bir yüzey alanı oluştur. Bu tahriş cinsel ilişki ve günlük aktivitelerde ağrıya sebep olur. Bu bölgede hijyenik problemlere neden olur. Tüm bu nedenlerden dolayı genital bölgesini estetik bulmayan, hijyenik problemlerin yanısıra cinsel ilişki esnasında sıkıntı yaşayan, utanan kadın kendine güvenini kaybedebilir, cinsel soğukluk ve orgazm güçlüğü çekebilir.

Labium Minörlerin (küçük dudaklar) cerrahi olarak düzeltilmesi operasyonuna LABIOPLASTİ adı verilir. Küçük dudakların düzeltilmesi için birçok farklı yöntem olmakla birlikte ben WEDGE EKSİZYON yöntemini tercih etmekteyim.

Labioplasti operasyonu lokal veya genel anestezi altında steril şartlarda uygulanmakla birlikte ben lokal anesteziyi tercih etmekteyim. Ameliyat yaklaşık 30-45 dakika sürmektedir. Ameliyat esnasında kendiliğinden eriyen dikiş materyalleri kullanıldığı için dikişler genellikle alınmaz, kendiliğinden erir ve düşer. Çok ciddi bir ağrı veya sızı yaşanmaz. Hastanede yatmayı gerektirmez. İyileşmesi 1 hafta içerisinde gerçekleşmektedir. Dışardan bakıldığında ameliyat izi belli olmaz. Operasyondan 3-4 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir.

Vajina daraltma ülkemizde sık yapılan bir ameliyat mı? Neden vajina daraltmaya ihtiyaç duyuluyor? Vajina daraltma talebi kadından mı erkekten mi geliyor? Ameliyat ne kadar sürüyor, iyileşme dönemi ne kadar vakit alıyor? Dikkat edilmesi gereken şeyler var mı?

Vajina daraltma(vajinoplasti) ameliyatları labioplasti ameliyatlarıyla birlikte ülkemizde en sık yapılan genital estetik operasyonlardır.

Vajinal daraltma ya da yenileme, yaş veya doğumlara bağlı olarak vajinanın gevşemesi ve elastikiyetini kaybetmesi sonucu oluşan görünümü düzeltmeye ve cinsel ilişki hazzını arttırmaya yönelik cerrahi bir uygulamadır.

Ameliyat talebi vajinal gerginlik ve direncin azalmasından dolayı hem kadın hem de erkekte cinsel hazzın azalmasından dolayı kadın ve partnerinin herikisinden birden gelmektedir.

. Bu sorun, cerrahi olarak vajinal kanal daraltılması ve gevşemiş olan kas yapıları düzeltilmesiyle giderilebilir.

Operasyon, 1-2 saat sürer ve normal yaşama 2 gün içerisinde dönülebilir. Genel ve lokal anestezi ile yapılabilmekle beraber benim tercihim genel anestezidir. Ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Kişisel temizliğe dikkat edilmeli, düzenli pansuman yapılmalı ve ilaçlar düzenli olarak alınmalıdır. Ameliyat sonrasında hafif bir ağrı veşişlik gözlenmektedir. Vajina daraltma ameliyatından 15-20 gün sonra dikişler kendiliğinden dökülmektedir. Vajinoplasti ve labioplasti operasyonlarından 2 ay sonra cinsel ilişkiye girilebilmektedir.

Penis uzatma ve kalınlaştırma ameliyatlarından bahsedebilirmisiniz? Cinsel hayata bu ameliyatların ne kadara ve nasıl etkisi oluyor?

Erkeklerde cinsel organ estetiği, penis estetiği olarakta adlandırılmaktadır. Doğuştan ya da sonradan oluşan bazı etkiler ile penis görüntüsü ve işlevi değişebilir. Bu nedenle hem estetik kaygıları gidermek, hem de cinsel yaşam kalitesini arttırmak için penis estetiği ameliyatları yapılmaktadır.

Yaşanan problemler genellikle penisin kısa ve/ veya ince olması, eğrilmesidir.

Penis Uzatma Ameliyatı

Ereksiyon halinde penis boyunun 10-12cm den küçük olmasına mikropenis denir. Bu ameliyatın asıl hedef kitlesi bu hastalardır.

Kilolu kişilerde pubis bölgesi yağlı olduğu için penis bu alanda gizlenmiş olarak kalır ve normal boyutlarda olmasına rağmen mikropenis görüntüsü verebilir.Bu duruma gömülü penis deformitesi denir. Bu hastalarda bu ameliyat için uygundur.

Bütün erkeklerde penisin üçte biri gömülüdür, yani derinin altında yağ dokusu içindedir. Kişinin biraz da yağlı yapıda olması demek penisin neredeyse yarı yarıya gömülü olduğu anlamına gelir. Penis ameliyatı, penisi leğen kemiğine bağlayan iki tane bağın gevşetilmesini ve gömülü kısmı dışarı çıkartılmasını amaçlayan bir ameliyattır. Ameliyat sonrası peniste 4- 5 cm. uzama sağlanabilmekte, dikleşme ve sertleşme gücünde bir azalma olmamaktadır.

Penis Kalınlaştırma Ameliyatı

Penis kalınlaştırma ameliyatlarının sonuçları penis uzatma ameliyatına göre hasta açısından daha yüz güldürücüdür ve daha kolay bir ameliyattır.

Sentetik dolgu maddelerininde kullanılabilmesine rağmen en sık kullanılan yöntem kişinin kendi yağının işlenerek penis gövdesine transfer edilmesidir. Transfer edilen yağların %40’ı erimeden kalabilmektedir. Bundan dolayı 2 veya 3 seans yağ uygulaması gerekebilmektedir..