Emzirme Döneminde Meme Ameliyatı

blank
Dr. Koray Kır

Hamilelik dönemiyle beraber büyüyen göğüsler gebeliğin sona ermesiyle beraber emzirme dönemine geçiş yapmakta ve iyice büyümektedir. Hamilelik sırasında alınan kilolarla beraber emzirmeye başlayan anne göğüslerinden rahatsız olabilir ve çok fazla büyüyüp sarktıklarını düşünebilir. Doğum yapan anneler genellikle emzirme döneminde meme estetiği yapılıp yapılmayacağını merak etmekte. Ancak emzirme döneminde herhangi bir estetik ameliyatın uygulanması sağlıklı değildir.

Gebelikle beraber süt vermeye hazırlanan memeler gebeliğin sona ermesinin ardından hormonal değişimlerle beraber süt salgılamaya başlar ve süt verme süresi başlamış olur. Süt verme süresi kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Meme bezinde oluşan salgı süt kanalları boyunca meme ucuna ulaşmakta ve bebeğin memeyi emmesiyle de süt dışarıya çıkmaktadır. Bebeğin emme hareketi daha fazla süt üretilmesini de sağlar. Aynı zamanda emzirme dönemi bitse bile birkaç ay daha süt oluşumu devam edebilir. Böyle bir dönemde meme estetiği ameliyatı olmak kabul edilemez.

Meme estetiği olmak isteyen annelerin öncelikle emzirme dönemini geçirmeleri, ardından memelerin son formunu bulmalarını beklemeleri ve mümkünse ideal kiloya ulaşmaları gerekmektedir. Tüm bunların ardından formunu bulan memeler meme estetiğine uygun hale gelecektir. Bazı bebekler annelerini birkaç yıl emmek isteyebilir. Bu durum bebeğin sağlığı açısından önemlidir. Böyle bir durumda acele etmek annenin sağlığına zarar verebileceği gibi bebeğin sağlığını da etkileyebilir.

Özellikle süt verme dönemi ve süt vermenin bitmesinin ardında ilk birkaç ay meme estetiği için uygun dönem değildir. Bu durumda kanalların sütle dolu olma ihtimali bulunmakla beraber kan damarları da genişlemiş durumda olacaktır. Bu dönemde yapılacak meme ameliyatları hem enfeksiyon hem de yaranın iyileşmesi için sorun teşkil edecektir. Bu nedenle de yapılacak en doğru şey beklemek ve tüm bu süreci tamamladıktan sonra meme estetiği olmaktır.